Her gününüz Cemre tadında olsun..

Cemre..  ağızdan çıkışı, söylenişi , ne kadar güzel bir ahengi çağrıştırıyor.. Kız çocuklarında  kullanılır bir isim olduğu kadar erkek çocuklarına da konan bir ad.. Anlamı ise bilgilere göre köz haline gelmiş ateş köz.. 

köz ise kıpkırmızı ateş..Cemre ayrıca  romantizm yönünden de şarkı ve şiirlerde,soğuk havanın ılıman ortamında bestekar ve şairlere ilham kaynağı bir nevi mucizevi günler.. mesela..
Muazzez Ersoy ‘un seslendirdiği “CEMRE DÜŞTÜ”  şarkısının son nakarat kısmı  ne kadar içten ve duygu yüklü.. 
“Kış günümde cemre düştü başıma 

Cemre düştü hasret çeken yaşıma 

Cemre düştü toprağıma taşıma 

Cemre düştü yüreğime aşkıma”
Cemre düşüşü genellikle köylerimizde çiftçilerin toprağa bağımlılığında bu işi meslek olarak yapanların hayatlarındaki beklenti.. 

Cemre toprağa düştü ifadesinin anlamında cemre çiftcilerimizin için bir bekleyiş olduğu kadar tabiattaki uyanış başlangıcının ta kendisi.. Bu başlangıçta havaya sonra suya sonunda toprağa derken köy evlerinin büyük  sofasından ki çevresi kenarları tığ işi danteller ile örtülü minderlerden bakışla, çoğu evin eski kare beyaz taşları veya parlak çimentosu zemininden, havaya bakıldığı günler, en güzel zamandı .. O zamanda.. Eski yıllarda, gözler dışarıya bakarken, kalın tahta mertekli tavanın kamıştan örülmüş tavanı ile  ayrı bambaşka  bir havanın soluğunu ortama yaymakta idi.. Dahası iki mertek arasına çekilen  kalın iki ip arasına çarşafla veya battaniye ile  kurulan el yapımı salıncakta sallanıp uyutulan çocukların yüzlerine toprağa Cemre düşerken, nur yağdığı inanışı, konuşmalar arasında duyduklarımız .. 
Cemre düştü dedikten sonra topraktaki üretim için gerekli faaliyet ve önlemlerin alınması hali ile bu günlerin eskilerin dili ile baharın habercisi günler olurken yapılacak işler dahi bu olaya göre planlanıyor ve hayata geçiriliyor..
19-20 Şubat cemrenin havaya düştüğü günler olarak görülürken 26-27 Şubat Suya 6-7 Mart ise cemrenin toprağa düştüğü günümüzde de söylenmektedir.. 

Düştü ibaresi ise olaya daha bir objektiflik katarak destekler bir mahiyetteki ifadesi ile de olayı güçlendir pozisyonu ile efsanevi bir durum arzediyor..
Baharın müjdesini veren Cemre ‘nin birinci düşüşü suya gerçekleşmiş oldu.. Şimdi beklenen 2cisi ile Mart ayında olaması beklenen 3cüsü toprağa düşmüş olacak.. Şu anda mevsim kış olsada havaların ısınması öncülüğündeki cemreyi takipte gözlerin gördüğü tabiattaki değişikliği her gün artan haliyle arpa çiçeklerinin topraktan fışkıran, yeşil dalları arasında, kırmızı çiçeklerinin ülkemiz  tarlalalarında açacağı günlerdeyiz.. Badem ağaçlarının çiçekleri ile gelin kıza benzetildiği bu mevsimin bahara geçişinde az da olsa bizleri bütün olumsuz  sorunlardan uzaklaştırdığı günler olarak kabul etmek hiç de zor olmasa gerek derken.. 
Bu güne nokta mı? 
Her sevgi, Cemre gibi olsun gönlünüzde, hedefin vardığı yere kadar.. Sebat,sadakat ve vefa ile.. 
Her gününüz Cemre tadında olsun.. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s